1. Home>
  2. Over ons>
  3. Pers>

Tevredenheidsparadox op de werkvloer

Nederlanders zijn blij met hun werk maar vrouwen ervaren vaker ongelijkheid in beloning

SD Worx HR & Payroll Pulse

Breda, 19 mei 2026 – 8 op de 10 Nederlandse werknemers is tevreden met het werk wat ze doen en daarmee blijft Nederland de koploper in Europa. Tweederde (66%) is daarbij tevreden over de werk-privébalans. Dat blijkt uit nieuw onderzoek van Europese HR-dienstverlener SD Worx onder 5.936 HR-managers en 16.500 werknemers in zestien Europese landen, waaronder Nederland.

Tegelijkertijd is er nog steeds een duidelijke kloof zichtbaar tussen mannen en vrouwen als het gaat om werkuren en loonbeleving. Dat roept de volgende vraag op: hoe haalbaar is gelijk loon zolang werkuren structureel zo ongelijk verdeeld blijven? 

Uren- en loonkloof blijven zichtbaar

Het onderzoek laat zien dat 66 procent van de Nederlandse werknemers een fulltime contract heeft. De overige 34 procent werkt parttime. Bij mannen ligt het aandeel met een fulltime contract op 82 procent ten opzichte van 18 procent met een parttime contract. Vergeleken met vrouwen is een duidelijk verschil zichtbaar. Slechts 48 procent geeft aan een fulltime contract te hebben en 52 procent heeft een parttime contract.
Die verschillen in contractvorm zetten zich vervolgens ook door in de manier waarop vrouwen en mannen hun parttime uren invullen. Bij vrouwen werkt het grootste deel parttime. De top 3 verdeling van FTE’s (Full Time Equivalent) ziet er als volgt uit:

  1. 33 procent werkt 51–79 procent FTE, ongeveer 21–31 uur per week
  2. 20 procent werkt 21–49 procent FTE, ongeveer 9–19 uur per week
  3. 20 procent werkt 80 procent of meer FTE, dus bijna voltijd

Bij mannen is de verdeling anders:

  1. 33 procent werkt 51–79 procent FTE, vergelijkbaar met de grootste groep vrouwen
  2. 33 procent werkt 80 procent of meer FTE, dus bijna voltijd
  3. 15 procent werkt 50 procent FTE, ongeveer 20 uur per week

Daarmee laat het onderzoek niet alleen zien dat vrouwen vaker parttime werken, maar ook dat parttime werk bij vrouwen gemiddeld vaker neerkomt op minder uren dan bij mannen.

Naast die urenkloof is er ook een verschil in loonbeleving. In totaal vindt 57 procent van de Nederlanders het loon eerlijk, maar 15 procent is het daarmee oneens. Daarbij valt op dat mannen hun loon vaker als eerlijk (61%) beoordelen dan vrouwen (53%).

De tevredenheidsparadox

De cijfers schetsen een tevredenheidsparadox: Nederlanders zijn relatief tevreden over hun baan en balans, maar vooral vrouwen werken structureel minder vaak fulltime en geven minder vaak aan dat zij zich eerlijk beloond voelen. Tegelijkertijd betekent parttime werken bij vrouwen gemiddeld ook minder FTE dan bij mannen.

Met minder vrouwen in fulltime werk en een lagere ‘fair pay’-perceptie blijft gelijk loon in de praktijk lastig, zelfs als het werkgeluk hoog is. Flexibiliteit lijkt daarmee niet voor iedereen hetzelfde rendement op te leveren. 

    Download ons onderzoeksrapport

    HR & Payroll Pulse 2026

    HR-teams staan in 2026 voor meerdere uitdagingen tegelijk, met veranderende beloningsverwachtingen als één van die drukpunten. Het 2026 HR & Payroll Pulse-rapport brengt die uitdagingen in kaart en geeft praktische handvatten om ermee aan de slag te gaan.

      Download rapport
      Het is goed nieuws dat Nederland hoog scoort op werktevredenheid en werk-privébalans. Maar die tevredenheid betekent niet automatisch dat iedereen zich ook eerlijk beloond voelt. Vrouwen werken veel minder vaak fulltime en geven ook minder vaak aan dat hun beloning eerlijk is dan mannen. Met de EU-richtlijn loontransparantie, die naar verwachting vanaf 1 januari 2027 in nationale wetgeving moet zijn omgezet, wordt het bovendien noodzakelijk om beloningskeuzes consistent en uitlegbaar te maken. Dat vraagt van werkgevers meer dan een eenmalige beloningscheck. Maak flexibiliteit echt gelijkwaardig, met dezelfde doorgroeikansen voor parttimers en een focus op prestaties in plaats van aanwezigheid.
      Fleur van Gisbergen

      Fleur van Gisbergen

      Legal Consultant

      SD Worx

      Over SD Worx

      SD Worx is de toonaangevende Europese HR-, Payroll- en Time-partner en helpt organisaties bij het uitvoeren van de kritische processen waarop werkgevers en medewerkers elke dag vertrouwen. Van een correcte salarisverwerking tot het beheren van tijd, data en compliance gedurende de volledige employee lifecycle.

      Als de ruggengraat van werk in Europa brengt SD Worx technologie, expertise en dienstverlening samen in één geïntegreerde oplossing. Zo kunnen organisaties in heel Europa hun HR-, Payroll- en Time-processen op een consistente en betrouwbare manier beheren, ondersteund door lokale kennis in iedere markt en een sterke Europese aanwezigheid. 

      Onze oplossingen creëren ruimte om te groeien en ondersteunen de dagelijkse bedrijfsvoering, zodat organisaties met vertrouwen vooruit kunnen. SD Worx ondersteunt meer dan 100.000 organisaties, verwerkt maandelijks de salarissen van ruim 6 miljoen medewerkers en realiseerde in 2025 een omzet van 1,3 miljard euro.

      Volg ons op LinkedIn

      Perscontacten

      Jacob van den Berge SD Worx NL
      Jacob van den BergePR Manager
      Pieter Goetgebuer
      Pieter GoetgebuerCommunications Director+32 497 45 36 73